Biosafety Cabinets
- (143)
- (202)
- (16)
- (2)
- (12)
- (6)
- (37)
- (4)
- (13)
- (1)
- (83)
- (191)
- (1)
- (25)
- (48)
- (1)
- (1)
- (631)
- (19)
- (238)
- (296)
- (145)
- (380)
- (317)
- (1)
- (110)
- (253)
- (6)
- (283)
- (189)
- (113)
- (31)
- (175)
- (31)
- (448)
- (240)
- (6)
- (1)
- (238)
- (8)
- (1)
- (1)
- (24)
- (32)
- (8)
- (63)
- (60)
- (25)
- (32)
- (152)
- (32)
- (151)
- (3)
- (86)
- (1)
- (365)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Labconco™ PuriCare™ Procedure Station, Class A2, 6ft. Width, 10in. Opening
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Labconco PuriCare™ Procedure Station provides personnel, animal, and environmental protection.
| Width (English) | 6 ft. |
|---|---|
| Net Weight (Metric) | 365.1 Kg |
| Height (English) Exterior | 63.3 in. |
| Filter Efficiency | 99.99% |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Width (Metric) | 1.8 m |
| Outlets | 1 Duplex, Each Side Wall |
| Height (Metric) Exterior | 161.5 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Width (Metric) Exterior | 198.9 cm |
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Lighting | Fluorescent, UV |
| Depth (Metric) Exterior | 79.2 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Certifications/Compliance | ADA,CAN/CSA C22.2,NSF 49,ETL,UL,CE |
| Net Weight (English) | 805 lb. |
| Width (English) Exterior | 78.3 in. |
Labconco™ Purifier™ Logic+™ Class II A2 Biosafety Cabinet, 3 ft. Width, 10 in. Opening
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Labconco Purifier™ Logic+™ Class II A2 Biosafety Cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality.
| Noise Level | <63 dBA |
|---|---|
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Depth (English) | 31.2 in. |
| Height (English) Viewing | 27 in. |
| Width (English) | 42.3 in. |
| Volume | 253 to 279 cfm |
| Depth (Metric) | 79.2 cm |
| Housing Material | Powder Coated Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Width (Metric) | 107.4 cm |
| Display | LCD |
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets, US Models
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
|---|---|
| Noise Level | <63 dBA |
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Voltage | 115 V |
| Model | Purifier Logic+ |
| Frequency | 60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Certifications/Compliance | NSF,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
| Outlets | 4 |
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets, 6 ft. Width, International Models
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Width (English) Interior | 72.5 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 198.882 cm |
| Width (Metric) Interior | 184.2 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Width (Metric) Exterior | 198.882 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Model | Purifier Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Width (English) Exterior | 78.3 in. |
Labconco™ PuriCare™ Procedure Stations, Class A2, 4ft. Width, 10in. Opening, International Models
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide personnel, animal and environmental protection
| Width (English) | 4 ft. |
|---|---|
| Net Weight (Metric) | 265.4 Kg |
| Height (English) Exterior | 63.3 in. |
| Filter Efficiency | 99.99% |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Width (Metric) | 1.2 m |
| Outlets | 1 Duplex, Each Side Wall |
| Height (Metric) Exterior | 161.5 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Width (Metric) Exterior | 137.9 cm |
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Lighting | Fluorescent, UV |
| Depth (Metric) Exterior | 79.2 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Certifications/Compliance | ADA,CAN/CSA C22.2,NSF 49,ETL,UL,CE |
| Net Weight (English) | 585 lb. |
| Width (English) Exterior | 54.3 in. |
Thermo Scientific™ 1300 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet Package, 4 ft.. width, 8 in. window, SS package, 120V
Science Education
A science education product.
A science education product.
Perform daily applications safely and efficiently with this simple-to-order package, which includes a cabinet, stand, pre-installed UV light and armrests.
Cederlane MONOCLONAL ANTI-WHITLOW 218 LI
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3864776 MONOCLONAL ANTI-WHITLOW 218 LI
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Med Vet International I-Explore Microscope
I-EXPLORE (Model SMD-04) is designed for viewing solid or three dimensional objects rather than glass slides. This scope makes it possible to view virtually anything magnified 20X. The binocular head allows comfortable viewing with both eyes (no more squinting) and the built in light illuminates all specimens for premium viewing every time. Real glass optics provide high quality images and battery power makes it portable for outdoor use.Microscope package includes:Binocular eyetubesBuilt in light sourceReal optical glass lenses20X magnificationPortable battery powerCE CertifiedCPSIA approved
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More